Ste spokojní s prácou Vášho realitného makléra? 10 rád ako si to preveriť

Ocitli sme sa v pružnom realitnom trhu, kde zaujímavé nehnuteľnosti sa predávajú skôr, ako by predajca čakal, nehnuteľnosti s menej výhodnejšími podmienkami po malej úprave či ústupku sa predávajú tiež v celkom dobrom časovom horizonte, a tie nezaujímavé v závislosti od výšky ceny sa buď predávajú pomalšie alebo sú takpovediac dlhodobé ležiaky na trhu. Dnes, kedy sú podmienky na predaj veľmi dobré, by sme očakávali predaj aj spomenutých ležiakov.

Avšak treba sa zamyslieť ako dlho predávate Vašu nehnuteľnosť a prehodnotiť, či to, čo robíte a či podpora predaja je naozaj nastavená správne.  Ak sa Vaša nehnuteľnosť nehýbe dlhodobo, niekde nastala chyba. 

S realitnými kanceláriami sa roztrhlo vrece, súkromní inzerenti sú v prvom rade obvolávaní zástupcami realitných kancelárií, kedy niet divu, keď majú húfy dopytujúcich klientov. To, či si na predaj trúfate sami z akýchkoľvek dôvodov alebo ho zveríte odborníkom, je Vaša voľba.

Ak ste si zvolili variantu zveriť predaj Vašej nehnuteľnosti realitnej kancelárii, lebo ste si uvedomili, že za všetkým je Váš drahocenný čas, lebo to nejde len lusknutím prsta, podľa čoho ste výber realitnej kancelárie zvolili? Zamysleli ste sa nad tým aj hlbšie alebo ste dali na prvý dojem, poradie kto sa Vám prvý ozval, výšku provízie či na referencie? Častokrát sa stretávame so situáciou, že prvý dojem makléra je presvedčivý, veď nám narozprával všetko možné, aj to, čomu on sám neverí a nanajvýš si zapýtal za to 1 % z ceny nehnuteľnosti, tak prečo nie? 

Podľa čoho máte postupovať, aby ste výber realitnej kancelárie neoľutovali?

 1. Tou najcitlivejšou zložkou je cena práce, za ktorú je ochotný maklér pracovať. Podľa čoho je táto cena stanovená? Je stanovená podľa nálady makléra alebo tam platia nejaké pravidlá? Zástupca realitnej kancelárie by mal výšku ceny svojej práce vedieť odôvodniť. Samozrejme, ak je maklér na voľnej nohe a provízia nie je rozdelená na viacero podzložiek, kde časť ide na marketing, poistenie, spoluprácu, členstvo v realitných skupinách, kvalitné vzdelávanie, kancelárie či poplatky štátu atď., výška jeho provízie bude nižšia, ale tam je otázka prečo (rátajme aj s tým, že netreba každého hádzať do jedného vreca)? Neprimerane nízke provízie majú svoje dôvody. Priemerná výška provízie sa pohybuje okolo 3-5 %, kde pri vyššej cene nehnuteľnosti priamoúmerne klesá aj percento výšky provízie.
   
 2. Aké má odborné znalosti a zručnosti maklér? Vie Váš maklér viac o realitnom trhu alebo ho preškolíte Vy?
   
 3. Aké má kontakty? Čím viac kontaktov má, tým je to lepšie aj pre Vás, Vaša nehnuteľnosť sa skôr predá.
   
 4. Spolupracuje s inými alebo je lakomý a so svojou províziou sa nepodelí aj na úkor Vašej spokojnosti?
   
 5. Zvolili ste exkluzívny predaj, čo by malo byť samozrejme najlepšie pre Vás, ale Vaša nehnuteľnosť nie je ani len inzerovaná? Tu platí pravidlo „Dôveruj, ale preveruj“. Ak sa raz rozhodnete pre exkluzívny predaj, to znamená, že Vaša nehnuteľnosť nebude ponúkaná na jednom realitnom portály desaťkrát s rozličnou cenou a prekopírovaným popisom, kedy vyvoláva maximálnu nedôveryhodnosť, prácu makléra si radšej skontrolujte alebo si vyberajte realitné kancelárie, ktoré Vám zabezpečia pravidelný výpis o stave Vašej nehnuteľnosti.
   
 6. Je Vaša realitná kancelária zaregistrovaná v celoslovenských alebo medzinárodných realitných zoskupeniach, kedy musí spĺňať určité podmienky, čo Vám zaručuje určitú kvalitu a vzbudzuje dôveru?
   
 7. Je realitná kancelária poistená? Zaručuje Vám aj nejaké odškodné?
   
 8. Je Vami vybraná kancelária dôveryhodná? Ponúka okrem iného aj cenník služieb zverejnený na webovej stránke? Aké služby sú vôbec zahrnuté v provízií?
   
 9. Má dostupné referencie? Nie všetky môžu byť pravdivé, ako vieme, že to u nás chodí, ale má to aspoň nejakú vypovedaciu schopnosť a Vy si viete urobiť obraz. 
   
 10. V neposlednom rade dbajte na flexibilitu a podložené výsledky, ktorými sa maklér či realitná kancelária môže prezentovať.

Prajem Vám veľa správnych rozhodnutí a úspešnú vzájomnú spoluprácu, aby bola každá strana spokojná a aby ste sa k nej vrátili, keď to bude potrebné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Šetrite čas a peniaze. Zameraje sa na klienta. ESTATeVOKE je pripravený na použitie.